خانهراهنماتاریخچه صرافی

تاریخچه صرافی

از زماني که پول جاي معامله پاياپاي را گرفت و واحدهاي پول گوناگون در دنيا به وجود آمد، "صرافی" نيز به وجود آمد و عده‌اي از مردم وظيفه تبديل پول‌ها را به يکديگر بر عهده گرفتند. اسناد تاريخي نشان مي‌دهد که در زمان بابل قديم صرافان بابلي حوالجات خود را از مصر تا هند به انجام مي‌دادند.

در قرون وسطي نيز صرافان بر روي ميزهاي خود که ميزهاي صرافان نام بانکو داشت کار صرافی را انجام مي‌دادند، البته نام بانک کنوني که به گوش شما ميرسد، از صرافی آن زمان گرفته شده و به ميز صرافی ها اين نام تعلق داشت.
در ايران نيز از دوران هخامنشيان صرافی رونق زيادي پيدا کرد و در طول تاريخ ايران صرافی ها به امانت داري شهرت زيادي داشتند.
البته مي‌توان گفت که حرفه‌ي صرافی قبل از سيستم بانکي در ايران شکل گرفت، همچنين صرافی پاي خود را زودتر از بانک‌ها به بيرون از مرزهاي ايران گذاشت تا آنجايي که صرافان ايراني در هند و عراق شعبه‌هاي متعددي داشتند. از زمان‌هاي قبل صرافی بر پايه برات و بيجک فعاليت مي‌کردند و در صرافی ها اين برات و بيجک ها بودند که اعتبار داشتند.
از آن زمان صرافی به معاوضه پول و خريد و فروش پول در کنار بانک ها مشغول بود تا اينکه در 20 سال گذشته دوباره کار سکه نيز به کار آنها رونق بيشتري بخشيد و بسياري از صرافی ها وارد اين حرفه شدند.
صرافی ها به چند نوع تقسيم مي‌شدند يک نوع از اين صرافی‌ها اجازه معاملات اينترنتي را ندارند و فقط مي‌توانند بدون اينترنت کار خود را انجام دهند. ولي نوع ديگر صرافی ها علاوه بر خريد و فروش معمولي خريد و فروش اينترنتي نيز مي‌توانند انجام دهند ولي هر دو گروه صرافی مي‌توانند سکه و طلا را در کنار ارز به فروش برسانند.
از زمان‌هاي دور کار اصلي صرافی ها تعيين عيار و ارزش واقعي سکه بوده است ولي بعد از آن حواله و ارز نيز به کار آنها اضافه شد. البته از همان روزها صرافی رقيبي قدرتمند براي بانک بود و بسياري از آنها قدرتي بالاتر از بانک نيز داشتند.

TehranParisNewYorkJapanCanadaTurkeyhungaryDubai

آمار بازدید

بازدید امروز137
بازدید دیروز364
کل بازدید3649764

با ما در تماس باشيد

میناب ، بلوار امام خمینی ، روبه روی فروشگاه بسیجیان ، صرافی خلیج فارس

  ۰7642222218

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید