سود صرافی به چه اندازه است؟

آيا به نظر شما کار صرافی ساده است؟
شما وقتي پولي به صرافی مي‌دهيد و پول ديگري از صرافی دريافت مي‌کنيد کار ساده اي را انجام داده‌ايد؟

اصلا چنين فکري نکنيد؛ صرافی نيز مانند فروشنده کالا مجبور است قيمت تمام شده کالاي خود را تعيين کند و با درصدي سود کم آن را به شما بفروشد. از اين رو صرافی ها بايد هميشه نرخ پول هاي کشورهاي ديگر مثل رالت، دلار و... را حساب کنند و سپس سود خود را حساب کنند. البته صرافی ها در کنار خريد و فروش پول يا دلار، حواله و خريد و فروش سکه طلا نيز انجام مي‌دهند ولي کار اصلي صرافی اين روزها همان پول و ارز است.

صرافی و گردشگری در ایران

در بيشتر کشورهاي خارجي رشد تعداد صرافی ها با تعداد گردشگران آن کشور برابري مي‌کند، يعني هر چقدر تعداد گردشگران بيشتر شود، تعداد صرافی ها نيز بيشتر مي‌شود. ولي در ايران که گردشگري مانند دنيا رونق ندارد چرا صرافی ها زياد هستند. اين رشد دليلي دارد که شايد هيچ کدام از ما تا به حال به آن فکر نکرده بوديم و آن هم مقابله با اثر تحريم‌ها است.

وقتي ايران تحريم شد، انتقال دلار از کشور ما کاهش يافت چرا که در بسياري موارد ما تحريم بوديم و بانک‌ها اجازه انتقال دلار يا پول را نداشتند ولي ايران با حمايت از صرافی و بازکردن راه سنتي انتقال پول يعني حواله، راه را براي انتقال پول به خارج از کشور و گسترش واردات باز کرد. به طوري که بيشتر صرافی ها بودند که با انجام حواله پول را به سراسر دنيا انتقال مي‌دادند و واردات و صادرات را رونق مي‌بخشيدند.

khalijefars exchange

همچنين با تاسيس صرافی هاي زيادي در کشورهاي امارات، ترکيه، هند، مالزي و... صرافی ها توانستند پول زيادي را به کشورهاي خارجي انتقال دهند و از بلوکه شدن پول ايران در حساب‌هاي بين المللي جلوگيري کنند.

محاسبه نرخ ارز توسط صرافی

صرافی چگونه از نرخ ارز باخبر مي‌شود و آن را محاسبه مي‌کند؟
اين روزها نرخ ارز در بازارهاي بين المللي تعيين مي‌شود، بازارهايي شبيه فارکس ولي اکثر صرافی ها نرخ‌هاي خود را از بانک مرکزي دريافت مي‌کنند و اين نظام بانکي کشورها است که روزانه نرخ ارز را تعيين مي‌کند و در اختيار صرافی قرار مي‌دهد.
تاکنون شايد شنيده باشيد که در ابتداي روز وقتي به صرافی مراجعه مي‌کنيد، کارمندان صرافی به شما مي‌گويند هنوز نرخ در نيامده و اين به دليل اين است که بيشتر نرخ‌هاي ايران را از نرخ‌هاي امارات متحده و ترکيه مي‌گيرند و به همين دليل معمولا تا 10 يا 11 صبح به طول مي‌انجامد و بعد از آن نرخ به دست صرافی ها مي‌رسد.
نوسانات بازار صرافی در بيشتر مواقع در ساعت پنج بعدازظهر اتفاق مي‌افتد و بيشتر صرافی ها در اين زمان دست از خريد و فروش مي‌کشند و دوباره ساعت شش بهدازظهر شروع به فروش ارز مي‌کنند و اين به دليل اين است که بازارهاي جهاني فارکس و آمريکا در ساعت پنج ما تازه شروع به کار مي‌کنند و براي همين نرخ‌هاي صرافی تا ساعت 6 تغيير مي‌کنند و بيشتر صرافی ها تابلوهاي جديد خود را با نرخ‌هاي جديد بر روي صرافی نصب مي‌کنند. بعضي از افراد در ساعت 4 بعدازظهر وارد اين بازار مي‌شوند و بعد از ساعت 5 از اين بازار بيرون مي‌روند. شايد بعضي از آنها سود خوبي داشته باشند ولي بعضي نيز شايد پول زيادي را از دست بدهند.

خدمات صرافی خلیج فارس

انواع حواله
حواله بانکي : جهت ارسال ارز از طريق يک بانک به حساب فرد يا شرکت در بانک مقصد از حواله ارزي (Remittance) استفاده مي‌گردد. در همه اين روش‌ها بانک مقصد بايد داراي swift معتبر باشد. حواله فوق از طريق بانک ثابتي به بانک مقصد مي‌رسد و بسته به نوع حساب شخص يا شرکت در حساب ارزي شخص / شرکت ثبت مي‌شود.

حواله دستي : جهت ارسال ارز به صورت نقدي به شعب معتبر صرافي در بعضي از کشورها از حواله دستي استفاده مي‌گردد. با توجه به قوانين و مقررات حواله دستي، در اين روش مشتري نام شخص گيرنده وجه و مبلغ ارسالي را مشخص و در کمترين زمان ممکن، گيرنده قادر به دريافت وجه در شعب معتبر مي‌باشد.

وسترن يونيون (western union)
ازطريق سرويس بين‌المللي وسترن يونيون، مي توان حواله را بنام فرد به هر نقطه دنيا ارسال کرد. با استفاده از پرداخت وسترن يونيون لازم نيست فرد گيرنده داراي حساب بانکي در کشور مقصد باشد. تنها کافيست با پاسپورت و کد امنيتي ( MTCN) خود به يکي از 400000 دفتر شرکت وسترن يونيون مراجعه کند و مبلغ را دريافت کند. زمان ارسال حواله از طريق وسترن يونيون 24 ساعت بوده و اين عمليات در تمامي روزهاي هفته به جز شنبه و يکشنبه که تعطيلات بين‌المللي مي باشد، انجام مي گيرد.

ماني اوردر( Money order)
سرويس ماني اوردر اولين بار به صورت رسمي در کشور انگلستان در سال 1792 و توسط يک شرکت خصوصي بنيان‌گذاري شد و در دهه 1830 ميلادي اين سرويس به اداره پست نيز راه يافت. باتوجه به مشکلات موجود درکشور ما، در رابطه با کارت‌هاي اعتباري visa card وmaster card و... ازآنجايي که اغلب افراد شخصاً قادربه پرداخت هزينه‌هاي مهاجرتي خود نمي‌باشند، غالباً ازچک‌هاي بانکي يا پستي صادره به عنوان ماني اوردر money order استفاده مي‌کنند که با پرداخت مبلغ مربوط به هزينه مهاجرتي و البته مبلغي به عنوان کارمزد شخص واردکننده ماني اوردر مي‌توانند اين پروسه را به راحتي طي کنند.

ماني اوردر ابزاريست که از طريق آن سفارش پرداخت در برگه‌اي مانند چک بانکي ثبت مي‌گردد. خريدار ماني‌اوردر مي‌تواند با مراجعه به بانک اقدام به سفارش ماني‌اوردر نموده و با تعيين دريافت‌کننده مبلغ و پرداخت شارژ آن به ارائه‌کننده، سرويس آن را دريافت نمايد. به دليل اين که تمام مبلغ ماني‌اوردر هنگام دريافت آن پرداخت مي‌شود فرد گيرنده مطمئن خواهد بود که اين مبلغ را عينا دريافت خواهد نمود.

دريافت‌کننده قادر خواهد بود تا شش ماه بعد از صدور چک آن را نقد نمايد. همچنين اين سرويس در ميان کساني که حساب بانکي ندارند نيز پر‌طرفدار مي‌باشد، آن‌ها مي‌توانند آن را به راحتي پست نموده و نگران ارسال پول نقد يا انتقال بين بانکي نباشند. همچنين هر کسي مي‌تواند با در دست داشتن پول نقد ، ماني اوردر را تهيه نمايد و بر‌خلاف انتقال بانکي فاقد محدوديت سني مي‌باشد.

تاریخچه صرافی

از زماني که پول جاي معامله پاياپاي را گرفت و واحدهاي پول گوناگون در دنيا به وجود آمد، "صرافی" نيز به وجود آمد و عده‌اي از مردم وظيفه تبديل پول‌ها را به يکديگر بر عهده گرفتند. اسناد تاريخي نشان مي‌دهد که در زمان بابل قديم صرافان بابلي حوالجات خود را از مصر تا هند به انجام مي‌دادند.

در قرون وسطي نيز صرافان بر روي ميزهاي خود که ميزهاي صرافان نام بانکو داشت کار صرافی را انجام مي‌دادند، البته نام بانک کنوني که به گوش شما ميرسد، از صرافی آن زمان گرفته شده و به ميز صرافی ها اين نام تعلق داشت.
در ايران نيز از دوران هخامنشيان صرافی رونق زيادي پيدا کرد و در طول تاريخ ايران صرافی ها به امانت داري شهرت زيادي داشتند.
البته مي‌توان گفت که حرفه‌ي صرافی قبل از سيستم بانکي در ايران شکل گرفت، همچنين صرافی پاي خود را زودتر از بانک‌ها به بيرون از مرزهاي ايران گذاشت تا آنجايي که صرافان ايراني در هند و عراق شعبه‌هاي متعددي داشتند. از زمان‌هاي قبل صرافی بر پايه برات و بيجک فعاليت مي‌کردند و در صرافی ها اين برات و بيجک ها بودند که اعتبار داشتند.
از آن زمان صرافی به معاوضه پول و خريد و فروش پول در کنار بانک ها مشغول بود تا اينکه در 20 سال گذشته دوباره کار سکه نيز به کار آنها رونق بيشتري بخشيد و بسياري از صرافی ها وارد اين حرفه شدند.
صرافی ها به چند نوع تقسيم مي‌شدند يک نوع از اين صرافی‌ها اجازه معاملات اينترنتي را ندارند و فقط مي‌توانند بدون اينترنت کار خود را انجام دهند. ولي نوع ديگر صرافی ها علاوه بر خريد و فروش معمولي خريد و فروش اينترنتي نيز مي‌توانند انجام دهند ولي هر دو گروه صرافی مي‌توانند سکه و طلا را در کنار ارز به فروش برسانند.
از زمان‌هاي دور کار اصلي صرافی ها تعيين عيار و ارزش واقعي سکه بوده است ولي بعد از آن حواله و ارز نيز به کار آنها اضافه شد. البته از همان روزها صرافی رقيبي قدرتمند براي بانک بود و بسياري از آنها قدرتي بالاتر از بانک نيز داشتند.

مقالات دیگر...

  1. کار صرافی چیست؟
TehranParisNewYorkJapanCanadaTurkeyhungaryDubai

آمار بازدید

بازدید امروز176
بازدید دیروز364
کل بازدید3649803

با ما در تماس باشيد

میناب ، بلوار امام خمینی ، روبه روی فروشگاه بسیجیان ، صرافی خلیج فارس

  ۰7642222218

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید